LIška polární




Liška polární (Vulpes lagopus), někdy zvaná pesec (jindy však může název pesec označovat jen jednu barevnou formu tohoto druhu) je psovitá šelma, dříve klasifikovaná jako jediný druh rodu Alopex, ale zjistilo se, že rod Alopex patří do rodu Vulpes.


Liška polární žije v severních částech Evropy, Asie a Ameriky, na další místa (např. Aleutské ostrovy) byla vysazena kvůli obchodu s kožešinami. Jejím životním prostředím je tundra, lesotundra a mořské pobřeží, především v zimě proniká při hledání potravy i na zamrzlé moře a ledové kry.

Liška polární je poměrně malá šelma, její tělo měří 50–65 cm, ocas asi 40 cm a výška v kohoutku se pohybuje kolem 30 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4–8 kg, samci jsou obvykle poněkud větší než samičky. Její srst je v zimě hustá a dlouhá, bílé nebo šedobílé barvy, zatímco letní srst je krátká a méně hustá, šedé či černé barvy. V zimě jí sněhobílá srst slouží jako dokonalé ochranné zbarvení. V létě srst zhnědne nebo zšedne, aby se liška snáze skryla mezi kameny a rostlinami.

Lišky polární žijí samotářsky nebo v párech. Teritoria vytvářejí pouze v letním období. Zimu tráví na mořském pobřeží, ledových polích a někdy i na zamrzlém moři. Jsou přitom téměř stále v pohybu a migrují za potravou na značné vzdálenosti. Pouze na noc se zahrabávají do sněhu a po přespání pokračují dál v potulkách. Naproti tomu v letním období se lišky vracejí ke svým norám, které čistí a případně rozšiřují. Jejich nory mohou mít 4-13 východů a často tvoří skutečný labyrint o ploše 30 m², obývaný více liščími rodinami. Potrava lišky polární je především tvořená z lumíků a jiných drobných hlodavců, ptáků (alkouni, papuchalci, kajky, buřňáci, racci, rybáci a další) a jejich vajec a mláďat, přiživuje se i na zbytcích kořisti ledních medvědů. V zimě slouží jako potrava vyvrhnuté ryby z moře.

Rozmnožují se na jaře a v létě, často až dvakrát za rok. Samice je březí 49-56 dní. Ve vrhu bývá obvykle 3-7 mláďat, výjimečně jich však může být až 12.


Fotografie

« Zpět do nadkategorie

 

save life!